Historia Kung Fu Wing Tsun

Historia Kung Fu Wing Tsun – Jak powstało Wing Tsun Kung Fu

Historia Kung Fu Wing Tsun rozpoczęła się ponad 250 lat temu. W Klasztorze Shaolin, który znajdował się w prowincji Honan, nauczano historia kung fu wing tsunbardzo dobrego kung fu. Panował wtedy cesarz z dynastii Ming, a rząd Mandżurów odczuwał lęk przed siłą klasztoru Shaolin. Wysyłali oni żołnierzy w celu jego zniszczenia, ale wszystkie próby kończyły się porażką. Uknuli jednak spisek za sprawą Chan Man Waia, który dogadał się z mnichem Ma Ning Yee. Ten następnie przekonał do zdrady część mnichów, co doprowadziło do podpalenia Klasztoru Shaolin. Jednocześnie żołnierze Mandżurscy zaatakowali Klasztor z zewnątrz, aż ostatecznie został on spalony. Na szczęście wielu uczniów i mistrzowie Klasztoru uciekło – byli to m.in. Miu Hin, Chi Shin, Fung To Tak, Pak Mei, oraz Ng Mui.
U podnóża góry Tai Leung w Klasztorze Białego Żurawia znalazła schronienie mniszka Ng Mui. W okolicy mieszkała panna Yim Wing Tsun, zaręczona ze sprzedawcą soli Leung Bok Chau. Była młodą, inteligentną dziewczyną, a zarabiała prowadząc sklep, w którym sprzedawała tofu. Mniszka Ng Mui często zatrzymywała się u niej podczas powrotów do domu. Młoda Yim Wing Tsun była atrakcyjną młodą panną, a ponieważ ukończyła 15 lat mogła już wyjść za mąż. Jej uroda przyciągnęła uwagę miejscowego zbira, który stosując liczne groźby starał się zmusić ją do zamążpójścia. Ng Mui dowiedziała się o tym i postanowiła jej pomóc. Yim Wing Tsun rozpoczęła treningi kung fu u podnóża góry Tai Leung pod czujnym okiem Ng Mui. Bardzo ciężka praca zaowocowała perfekcyjnym opanowaniem technik kung fu, aż w końcu wyzwała lokalnego zbira i bez większych problemów pokonała go. Następnie mniszka Ng Mui wyruszyła w dalszą podróż, ale przed samym wyjazdem poprosiła Yim Wing Tsun, aby rozwijała ona poznany system kung fu, a także pomagała w powrocie do władzy dynastii Ming.

Historia Wing Tsun – Od Leung Bok Chau do Mistrza Yip Mana

Od kiedy Leung Bok Chau został mężem Yim Wing Tsun zaczął poznawać od niej kung fu. Pewnego razu ktoś się go zapytał co ćwiczy – odpowiedział to jest kung fu mojej żony Wing Tsun – stąd właśnie wzięła się nazwa tej sztuki walki. Leung Bok Chau przekazał następnie system wing tsun Leung Lan Kwai. Następnie przekazał on system Wong Wah Bo, który był członkiem trupy operowej na tzw. Czerwonej Dżonce. Innym członkiem trupy operowej był Leung Yee Tai, którzy poznał techniki Długiego Kija Look Dim Poon Kwan od mnicha Chi Shina, tego który uciekł, tak samo jak Ng Mui z Klasztoru Shaolin. Leung Yee Tai był przyjacielem Wong Wah Bo, dzięki czemu wymienili się oni poznanymi technikami kung fu. Look Dim Poon Kwan zostało dostosowane do Wing Tsun i włączone na stałe do systemu. Następnie Leung Yee Tai przekazał system Leung Jan’owi. Historia Kung Fu Wing Tsun bez tego słynnego zielarza z Foshan nie byłaby taka piękna. Osiągnął on mistrzostwo w technikach wing tsun. Był nazywany Królem Wing Tsun, gdyż nigdy nie przegrał i pokonał wszystkich mistrzów, którzy wyzwali go na pojedynek.
Mistrz Leung Jan przekazał swoje kung fu swoim synom, oraz Chan Wah Shunowi, który pod koniec swego życia nauczał Mistrza Yip Mana. Mistrz Yip Man największe sekrety systemu poznał dopiero w Hong Kongu od syna Leung Jana, którym był Leung Bik. Yip Man przekazał pełen system kilku uczniom, a szczegółowy opis dotarcia Wing Tsun Kung Fu do Europy znajdziecie w dziale Mistrzowie WT.
Jeżeli zainteresowała Cię historia wing tsun to zapraszamy na bezpłatny trening próbny – więcej informacji na stronie głównej (kliknij tutaj).